Obrdlíkův memoriál 2021 a excelentní výkon Filipa Čtveráčka

V sobotu 19. června proběhl krajský přebor mládeže v kategoriích HD10, HD12 a HD 14.

V prostorném a klimatizovaném sále kulturního domu v Hodonicích se sešlo solidních 54 dětí a mládežníků. Vzhledem ke covidové pauze, kdy se spoustu měsíců nehrálo se tak uskutečnil pouze jeden z celé série mládežnických turnajů. Děti a mládežníci tak museli napnout všechny síly k boji o postup na MČR mládeže v rapidu!

Pořadatelé na čele s Františkem Šimíkem a Romanem Matulou byli na vše perfektně připraveni. Když jsem jako hlavní rozhodčí dorazil krátce po osmé hodině na místo, bylo již vše připraveno a pod pódiem byly stoly plné věcných cen od sponzorů. Jak bývá v Hodonicích dobrým zvykem na žákovských turnajích, nikdo neodchází s prázdnou. Po půl deváté postupně začali přicházet mladí šachisté za doprovodu trenérů, rodičů a zástupců klubů a hrací místnost ožila živou debatou a volnými partiemi. Na turnaj se dostavila také početná výprava vyškovských šachistů, jež čítala deset mladých talentů. Zde musím podotknout, že Honza Kotisa a Karel Hruška mi zdatně sekundovali jako rozhodčí „ na lajně“. K této dvojici se připojil také IM Jarda Bureš, jež dovezl na turnaj svoje dva malé hráče – začátečníky. V turnaji byla také tradiční sestava dětí z Durasu vedená IM Neklanem Vyskočilem, jenž bdělým okem sledoval hru svých svěřenců a také hráči z tréninkových center – Kuřimi a Hustopečí. Náš klub GPOA Znojmo, zastupovali Filip Čtveráček, Matěj Peroutka, Marek Peroutka, Vojta Kopeček, Sam Buřval, Filip Ofčanský a David Březovský, jenž zlákal na turnaj i svého mladšího bratra Adama.

Pohled do hracího sálu

Prezence proběhla hladce, opozdilců nebylo a mohlo tak následovat zahájení. Pořadatelé oficiálně přivítali i zástupce krajského svazu a předsedu komise mládeže Mirka Hurtu a sedmikolový přebor hraný tempem 2×15 min plus pět vteřin na tah byl odstartován. Mimo ostřílených borců hrajících na předních šachovnicích se matche účastnilo i hodně menších dětí a začátečníků. Zde jsem měl trochu obavy, aby menší děti partie „ neodblicaly“ a nerušily tak v soustředění ty pokročilé. Moje obavy se ukázaly jako naprosto liché, děti se chovaly disciplinovaně a příliš nezlobily. Turnaj běžel jak švýcarské hodinky a mimo obligátních nemožných tahů nebyly žádné spory. Po jedenácté hodině bylo k dispozici občerstvení v přilehlém Saigonu. Turnaj opanoval v celkovém pořadí Tadeáš Hladký (Jezdci Jundrov). Excelentně hrála, co jsem měl možnost sledovat i Kristýnka Dorazilová z Vyškova ale i ostatní děti srdnatě bojovaly.

Výsledky zde

Fotky

Seznam postupujících jistě brzy zveřejní Mirek Hurta coby krajský šéf mládeže.

IM Neklan Vyskočil sleduje hru svých svěřenců

A jak se dařilo nám? Nejlépe měl našlápnuto Filip Čtveráček, který již od začátku jako pátý nasazený nekompromisně útočil na přední pozice a vzhledem k postupovému klíči měl slušné šance probojovat se na republikové finále. Filip zřejmě v přípravě nic nepodcenil a ztratil bod pouze s vítězem Tadeášem Hladkým z Jundrova a skončil tak jako druhý v celkovém pořadí a to i ve své kategorii H14. Dále pak Matěj Peroutka obsadil 27. Místo s 3,5body přeskočil svého bratrance Marka v pořadí, který získal shodný počet bodů. Vojta Kopeček vybojoval body tři, Sam Buřval body dva Sourozenci Březovští po jednom bodíku a Filip Ofčanský i když se snažil, tak nezískal bod žádný. Nutno ovšem podotknout že poslední zmiňovaná čtveřice jsou naprostí začátečníci a drželi se v přesile velmi slušně.

Co dodat na závěr? Sluší se poděkovat pořadatelům, sponzorům, také Obci Hodonice za bezplatný pronájem hrací místnosti a hlavně všem mládežníkům  jenž v parném letním dni dali přednost šachům před ostatními aktivitami!