přebor škol družstev

V úterý 10.12.2019 jsme opět uspořádali přebor škol okresu Znojmo. V chladném a nepříliš přívětivém počasí dorazilo na turnaj celkem 14 družstev z původních avizovaných sedmnácti. Celé tři sestavy ze ZŠ Dr. Mareše vyřadila ze soutěže právě řádící chřipka! Předem připravené sestavy bylo nutno upravit a některé mladší žáky přidat k těm starším. Inu co „vis major“, člověk smrtelný neovlivní… Přípravy v reprezentativní aule školy začaly již po půl osmé ráno, domácí dorazili včas a začalo chystání hrací místnosti. Po osmé se již první skupinky hráčů za doprovodu pedagogů začali trousit a naplňovat hrací místnost. Na turnaji se objevil i bývalý vedoucí okresního šachového svazu pan Lahodný a děti, které dohrály nebo měly volný los mohly změřit svoje síly ve hře s panem Lahodným. Musím konstatovat, že děti měly celkem slušné skóre.

Turnaj začal krátce před půl desátou pokynem rozhodčích a mládežníci se pustili do klání. V turnaji středoškoláků se utkala čtyři družstva a nebylo jasno , zda-li se stane vítězem tým z „horního“ nebo „dolního“ gymnázia. Odborná škola na Přímětické, slangově zvaná „přímka“ postavila do turnaje dvě družstva, což je zásluhou pana Brzkovského, který se výuce šachu na uvedené škole podílí. Středoškoláci hráli systémem každý s každým na tři kola, původně se mělo hrát dvoukolově, avšak hráči – maturanti se museli účastnit povinného semináře… V turnaji středních škol zvítězil tým GPOA ve složení Leoš a Filip Rejzkovi, Vojta Kolář, Radim Kovaliček a Filip Špaček. Zde je nutno vypíchnout, že Leoš a Radim po skončení turnaje středoškoláků fungovali jako sáloví rozhodčí a dohlíželi na hru těch mladších. Klukům za to patří velký dík! Stříbro vybojoval tým z Gymnázia Dr. Polesného, kde na první desce srdnatě bojoval zdravotně indisponovaný Jakub Molík a vedl si velmi dobře. Kuba nechtěl své kamarády nechat „ve štychu“, což se jen tak nevidí. Družstvo Přímka „A“ vybojovalo bronz, kde na první desce bojovala Eliška Kružíková talentovaná šachistka z Hodonic.

Zajímavý byl souboj v kategorií mladších žáků, kde docházelo k úsměvným situacím a  rozhodčí museli mimo obligátních nemožných tahů řešit i takovou situaci, kdy se pěšec vydal o tři pole vpřed! Ale co, spousta dětí se v této kategorii teprve seznamuje s hrou králů a rozhodčí s úsměvem a vlídností řešili tyto kuriózní situace. V této kategorii zvítězil, tak jako v  minulém roce tým Bílých jezdců, jejichž kapitán Filip Čtveráček nic neponechal náhodě od přípravy na turnaj, tak i rozesazení svých kamarádů na šachovnicích. Stříbro vybojoval tým dětí z „Republiky“ a třetí příčku obsadil tým ze základní školy Mládeže, který na turnaji doprovázela paní Stehlíková, která se stará na uvedené škole o výuku šachů.

V B- turnaji suverénně zvítězilo béčko GPOA vedené kapitánem Tomášem Frkem, kde si svoji turnajovou premiéru odbyl nováček SK GPOA Vojta Kopeček. Stříbro vybojoval tým ze ZŠ Mládeže „B“ a bronz jediné mimoznojemské družstvo ze ZŠ Tasovice, které tvořili svěřenci Františka Šimíka, který stačil bedlivě sledovat hru svých svěřenců a zároveň pořizovat fotodokumentaci. František je nesmírně obětavý člověk, bez kterého by se šach na okrese neobešel!

Poděkování patří škole za zapůjčení reprezentativních prostor, hodonickým šachistům za materiální výpomoc, paní Molíkové a Paulenkové a samozřejmě všem hráčům za účast!

Sečteno a podtrženo, letošní přebor škol se povedl a jistě se všichni budeme těšit na další ročník!