Kuřimská škola čar a kouzel

Ministerstvo kouzel by mělo z našeho výkonu v šestém kole KP2 v Kuřimi zcela jistě velkou radost. V průběhu zápasu to vypadalo na drtivé drtivé vítězství soupeřů asi tak 6:2 a i největší optimista by si netroufl vsadit na naše vítězství. Do knihy Michala Konopky "Černobílá magie", kterou právě čtu, bych se však naše skvosty zařadit neodvážil. Pojďme se tedy podívat, jak naše čarování probíhalo.

ZdenekJako první dohrál na první šachovnici Zdeněk, který nejspíš veškerou magii spotřeboval na vítězství v sobotním Memoriálu J. Švandy a V. Holíka a v pozici na diagramu, kde stojí sice už hůře kvůli slabšímu pěšci e5 a slabým polím f5, e6, f7, se přepočítal a rychle prohrál. Oslabovat pozici černého pokrytím věže na f5 18...g6 se černému nechce a tak mě od vedlejší šachovnice napadl jedině tah 18...Dc8. K překvapení všech však přišlo 18.....Vf7 19.Vd7 Dc8 20. Sg5 Jf6 21. Sxf6 Vxf6 22.Vxe7. Nutno podotknout, že i při lepších obranných možnostech černého např. 19. Db6 nebo 21....gxf6 stojí již bílý na výhru. Skvělý výkon domácího borce. V tu dobu jsme ještě nikdo netušil, že Zdeněk odjede s nulou jako jediný.

V tu samou chvíli přijímá Luboš Riška remízu v dost podezřelé pozici, kde obětoval pěšce za dva střelce, kteří však příliš velké nebezpečí nepředstavují. Naopak bílý dispouje volným pěšcem a, kterého má navíc a když bude chtít, může hrát na výhru. To byla jedna z partií pouze s malinkatým štěstím.

Docmen1Moje soupeřka Daniela Dumková sice vůbec neznala strukturu ježka proti Maroczyho výstavbě a nechala si nasadit typický úder 12.Jd5. Ztratila tak pěšce a dostala se do prohrané pozice. Neztratila však nervy a odvahu a i přestože jsem průběžně v každém tahu počítal oběť jezdce na d5, nechal jsem se tímto kouzlem wingarium leviosa po 22.Vxc6 ošidit. Že je při vzetí na c6 pěšcem černá pozice na rozpadnutí, jsem si uvědomil až posléze. Varianty po vzetí jezdce se mi vůbec nelíbili a tak partie po úhybu věže začala v podstatě od začátku.

RadekZhruba v té době se začaly zvrhávat i další partie. Radek po záhadných tazích na obou stranách přechází do pozice s dvěma figurami proti věži, ale s katastrofálně děravou pozicí a nejistým králem. Následně ještě musí odevzdat jednu figuru za dva pěšce. Zběžným pohledem to sice vypadá, že jeho střelec dokáže věži konkurovat, ale většina variant v analýze tento omyl vyvrátila. Tady tedy prohrajeme, ... ale vlastně ne, ještě je tu jakési kouzlo, díky kterému se Radkovi daří zbavovat pěšců v poměru 1:1. Např. v pozici na diagramu sebral bílý pěšce na f5 s ideou přechodu do vyhrané pěšcovky, ale určitě ho nenapadlo, že o dva tahy později se bude muset po 62....Kd4 63.Kf6 Ke4 vzdát svého pěšce f4, jestli chce pokračovat dále. Proč vlastně partie skončila remízou nevěděl vlastně ani Radek. V 68. tahu, kdy je stále ještě prohraný, ale realizace už není vůbec jednoduchá, nastražil léčku na pat a odešel pryč. Když se vrátil k partii, byly již figurky sklizeny a soupeř hlásí, že prý partie skončila remízou :-). Toto je zase partie s velkým štěstím.

LubosNa čtvrté šachovnici postavil Luboš Michalčák bílými karlovarskou strukturu dámského gambitu s plánem prosadit f3 a e4. F3 stihl, e4 už ne. Tah g3 do toho vůbec nazapadá. Luboš triviálně přehlíží vzetí oslabeného pěšce na e3 a destruktivní vpád černého do bílé pozice. To, že partie skončí jinak než výhrou černého, by v tu chvíli nikoho nenapadlo. V jednu chvíli má černý krytého volného pěšce b, dobře postavenou věž a bílý špatně postaveného krále, věž úplně mimo hru a hlavně dva pěšce méně. Klíčové zmýlení je vidět na diagramu, kdy černý nastražil léčku sám sobě a postoupil pěšcem na 1....d3 s ideou 2.Ve8+ Kd6 3.Vxe5 d2 4.Ve8 Kd7 s výhrou. Zapomněl však na 3.Vd8+ a partie končí rychle remízou. Opět partie s velkým štěstím.

Kuba postavil perspektivní pozici, měl prostorovou převahu, ale rozhodl se pozici rozlomit příliš brzo. Většina figur se poměnila a černý byl najednou bez problémů. V časovce pak ztrácí Kuba nit a pěšáka a najednou je na hranici prohry. Neztratil však vůli a téměř precizními tahy jezdcovou koncovku bez pěšce udržel. Tady bylo to štěstí asi tak střední.

Lukáš hrál dlouho bez vychýlení rovnováhy pozice proti "visícím pěšcům". Tradičně se dostal do těžké časovky, kde má soupeř nebezpečně vyhlížejícího postouplého pěšce na c6. Lukáš pěšce trpělivě obléhal, dobyl a zjednodušil pozici. Jak to vyhrál, jsem už neviděl, protože jsem měl svých starostí dost.

Docmen2Po delším lavírování a několika nabídkách remízy od soupeřky se mi povedlo zesílit postavení střelců a věže natolik, abych přetavil výhodu do zisku figury. S minimem času však dělám čím dál více chyb. Chybí mi technika, až se mi skoro zdá, že pozici s figurou ještě prohraju. V analýze jsme si mysleli, že černá mohla i vyhrát, což vyvrátil až motor. Partie končí zakalením mysli obou čarodějů. Já vidím mat v pozici na diagramu 69....Kh5 70.Sf5 g4 (70....Kh4 71.Vh7+ a Vh3+) 71.Kf6 a tvářím se suverénně. Soupeřka vidí, že po Vh7+ ztrácí klíčového pěšce a předčasně vzdává. Já bych však pěšce určitě nebral a hrál připravený tah 70.Sf5, na což by mohlo následovat Ve3+ 72.Kd4 g4 73.Vh7+ Kg5 74. Sxg4 Kxg4 75. Vxh2 s remízou.

Jediným "mudlou" na naší straně se tak stává Vojta, který předvedl čistou technickou výhru obsazením c-sloupce s přechodem do vyhrané věžové koncovky. Celkově tedy vítězíme 5:3 a na dálku soupeříme o postup s Durasem C. Duras má výhodu snazších soupeřů, my jednoho vyhraného zápasu navíc.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Each email address will be obfuscated in a human readable fashion or, if JavaScript is enabled, replaced with a spam resistent clickable link. Email addresses will get the default web form unless specified. If replacement text (a persons name) is required a webform is also required. Separate each part with the "|" pipe symbol. Replace spaces in names with "_".
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

BBCode

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • You may use these tags: [pgn]
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Tato otázka je tu na rozeznání, zda jste člověk a nebo robot.
Vyplňte prázdné pole.