Reportáž z Bystrce

Článek o minulém domácím zápase 2.kola KP2 proti Durasu C jsem nepsal, neboť jsem neměl moc času a nic zajímavého se v něm nedělo. Zato 3.kolo venku proti Bystrci bylo na zajímavosti bohaté.

Přijel jsem na otočku z Prahy a když dorazili společně od tramvaje Luboš Michalčák s panem Kalendovským, dozvěděl jsme se, že na druhé desce hraji právě proti panu Kalendovskému, který je na soupisce soupeřů až na 8.místě. Řekl jsem si, že lehká širokospektrální příprava během ranní cesty vlakem se tedy zřejmě minula účinkem, ale ve skutečnosti tomu tak nebylo. I přes velký deficit hráčů základní sestavy nebyli soupeři výrazně slabší, vzhledem k velkému počtu silných náhradníků. Na 5-7. šachovnici proti nám usedli silní nebezpeční hráči.

Na začátku zápasu to vypadalo, že první dohraje po plese společensky unavený Šimon, který měl vzhledem ke svému stavu remízové sklony. Jeho soupeř Kopkan však nevypadal o moc lépe a hrál rychle a tradičně obětavě. Ani nevím kolik pěšáků Šimonovi nacpal, ale pak nás překvapilo, že místo útoku zvolil výměnu dam a přešel do prohrané koncovky. Šimonova technika také nebyla z nejlepších a tak místo aby dohrál jako první, dohrál v pořadí asi až pátý.

Menší faux pas nastalo, když jsem se jal neoprávněně přeřizovat hodiny (přidávali 15 minut místo 30 minut, o čemž jsem věděl jen já, protože jsme si toho všiml před začátkem zápasu na jejich druhé straně) aniž bych byl rozhodčí. Rozhodčí měl v tu chvíli časovku, ale i tak se na mě Pavel Kopkan obořil, že dělám co nemám. Po chvilce si však uvědomil, že jsem i jemu přidal adekvátní čas a omlouval se mi. Příště se na to však vykašlu, neboť jak tvrdí klasik, každá dobře míněná snaha bude po zásluze potrestána.

První pohodlnou výhru zaznamenal Luboš Riška. V mé partii jsme se s panem Kalendovským potkali v přípravě (já ovšem na někoho jiného) s tím, že soupeř šachový historik se připravoval z knížky, já z databáze a s motorem. Hrála se taková divná varianta pirce, která přešla do pozice s 3 pěšci proti soupeřově figuře a já věděl, že motor při správné hře hlásí výhru černého. Tvářil jsem se však, že se nic neděje a pan Kalendovský po sérii menších nepřesností raději odevzdal figuru zpět se srovnáním počtu pěšců a nestejnými střelci, ale za přítomnosti všech těžkých figur. Naprosto plochá pozice. S díky jsem odmítl remízu a „magnusovsky“ po troškách trpělivě vylepšoval pozici, až přišlo příliš velké oslabení černého a výhra.

Mezitím myslím vyhrál Kuba, který tvrdě uplatnil pravidlo položené figury. Miguel to nejdřív šel rozdejchat na chodbu, ale pak se férově vzdal, když ztratil zadarmo věž. Finální pozice bez přehmatu se nám i tak zdála lepší za Kubu, ale analýza ukázala oboustranné možnosti.

Po 8 letech hrál vážnou partii Zdena proti mladému slovenskému talentovi. Až na jeden slabší moment v zahájení prokázal lepší cit pro pozici a stál celou dobu prakticky na výhru. Měl pěšce navíc a soupeř špatnou pěšcovou strukturu k tomu. Soupeř však předkládal Zdenovi důvtipnou obranou stále problémy k řešení. Zdena tak nedokázal v závěrečné pozici s minimem času dopočítat vyhrávající pokračování s obětí věže a raději zvolil vrabce v hrsti v podobě remízy.

Radek stál celou dobu spíš hůř a za remízu, kterou soupeř vynutil opakováním tahů, mohl být rád. Luboš Michalčák hrál celou partii s minimální výhodou a pozici nedokázal zesílit natolik, aby mohl usilovat o výhru i když někde tam šance na hratelnou věžovku byla.

Poslední dohrával „dostihy a sázky“ Vojta, když v jeho partii vznikla koncovka se 4 jezdci a několika pěšáky s tím, že měl Vojta jednoho pěšce navíc. Skončilo to tak, že se Vojta rozhodl jednoho jezdce vyměnit, dal vidličku na krále a nekrytého jezdce. Soupeř však v tu chvíli vnímal jen ten šach a po úhybu králem vznikla koncovka o nestejném počtu jezdců...

Celkový výsledek zápasu byl tedy 6,5:1,5 pro nás a soupeři nejspíš přišli o možnost bojovat o vítězství v KP2 a tím i o postup. Zde jsou výsledky na webu chess-results. Partie neuvádím, i když bych dokázal klíčové momenty ukázat. Laskavý čtenář si je určitě dokáže najít na webu Bystrce či JMŠS v článku pana Kalendovského.

Do restaurace, kam jsme zašli na jídlo a probrat partie, dorazil i náš bývalý kapitán Robert Beseda, se kterým jsme se neviděli dlouhou dobu, vlastně ani nevím jak dlouho. Myslím, že naposledy hrál zápas 1.ligy v roce 2003.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Each email address will be obfuscated in a human readable fashion or, if JavaScript is enabled, replaced with a spam resistent clickable link. Email addresses will get the default web form unless specified. If replacement text (a persons name) is required a webform is also required. Separate each part with the "|" pipe symbol. Replace spaces in names with "_".
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

BBCode

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • You may use these tags: [pgn]
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Tato otázka je tu na rozeznání, zda jste člověk a nebo robot.
Vyplňte prázdné pole.